Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

Uwaga! To jest strona archiwalna UOKiK. Aktualna strona znajduje się pod adresem: uokik.gov.pl

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Konkurencja > Kontrola koncentracji > Wyjaśnienia

Wyjaśnienia

Zgodnie z    ustawą o ochronie konkurencji i konsumentówprzedsiębiorcy planujący np. fuzję lub przejęcie, zobowiązani są zgłosić taki zamiar Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Transakcja podlega zgłoszeniu, jeżeli biorą w niej udział podmioty, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Wyjaśnienia w sprawie kryteriów i procedury zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK zostały przygotowane w odpowiedzi na liczne prośby przedsiębiorców o interpretację przepisów. Dokument nie ma charakteru prawnie wiążącego, pokazuje jednak wyjaśnienie przepisów stosowanych przez Urząd oraz sposób prowadzenia postępowań w sprawie kontroli koncentracji. Ma zwiększyć wśród zainteresowanych przedsiębiorców poziom wiedzy na temat obowiązku zgłaszania zamiaru koncentracji, jak również ułatwić interpretację przepisów regulujących procedurę notyfikacji.

Wyjaśnienia stanowią całościowy zbiór wskazówek i informacji, który powinien usprawnić przygotowanie wniosków i tym samym przyspieszyć wydawanie decyzji w sprawach koncentracji. Łączą one w sobie zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz sugestie zaproponowane w toku konsultacji społecznych.

 

Pliki do pobrania

Do góry