Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

Uwaga! To jest strona archiwalna UOKiK. Aktualna strona znajduje się pod adresem: uokik.gov.pl

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Produkty > Dla przedsiębiorców > Powiadomienie Prezesa UOKiK o produkcie niebezpiecznym

Powiadomienie Prezesa UOKiK o produkcie niebezpiecznym

Przedsiębiorca, który wprowadził do obrotu produkt niebezpieczny, zobowiązany jest powiadomić o tym Prezesa UOKiK.

Wzór powiadomienia określa poniższe rozporządzenie Rady Ministrów.

Pliki do pobrania:

Zgodnie z art. art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 222, ze zm.) za niedopełnienie obowiązku powiadomienia organu grozi kara pieniężna w wysokości do 100 tys. zł.

Materiały opracowane przez Komisję Europejską

Mając na względzie konieczność podniesienia skuteczności kampanii naprawczych ogłaszanych przez przedsiębiorców i zwiększenie wolumenu produktów niebezpiecznych odzyskiwanych z rynku, Komisja Europejska opracowała dedykowaną stronę, na której w przystępny sposób wyjaśnia jak osiągnąć ten cel – https://ec.europa.eu/safety-gate/#/screen/pages/effectiveRecalls (strona dostępna również w jęz. polskim).

Przygotowując kampanię naprawczą, mającą na celu odzyskanie niebezpiecznego produktu od nabywców, przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wzoru ogłoszenia o niebezpiecznym produkcie skierowanego do nabywców. Stosowanie opracowanego przez Komisję Europejską szablonu jest dobrowolne.

Plik do pobrania:

 

Do góry