Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

Uwaga! To jest strona archiwalna UOKiK. Aktualna strona znajduje się pod adresem: uokik.gov.pl

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Pomoc publiczna > Informacje dodatkowe > Tymczasowe Kryzysowe Ramy Prawne (agresja Rosji wobec Ukrainy)

Tymczasowe Kryzysowe Ramy Prawne (agresja Rosji wobec Ukrainy)

Unijne akty prawne:

Komisja Europejska określiła w poszczególnych sekcjach Tymczasowych kryzysowych i przejściowych ram warunki, na podstawie których będzie uznawała zgłaszane jej środki za zgodne z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 3 lit. b) oraz c) TFUE:

 1. Ograniczone kwoty pomocy (sekcja 2.1.)
 2. Wsparcie płynności w formie gwarancji (sekcja 2.2.)
 3. Wsparcie płynności w formie subsydiowanych pożyczek (sekcja 2.3.)
 4. Pomoc na dodatkowe koszty związane z wyjątkowo poważnymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej (sekcja 2.4.)
 5. Pomoc na przyspieszenie wprowadzania energii odnawialnej i magazynowanie energii istotne w kontekście REPowerEU (sekcja 2.5.)
 6. Pomoc na obniżenie emisyjności przemysłowych procesów produkcyjnych przez elektryfikację lub wykorzystywanie wodoru odnawialnego lub wodoru elektrolitycznego spełniającego określone warunki oraz na środki w zakresie efektywności energetycznej (sekcja 2.6.)
 7. Pomoc na dodatkowe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej (sekcja 2.7.)
 8. Pomoc na przyspieszenie inwestycji w sektorach o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto (sekcja 2.8.)
 
Okres obowiązywania TCTF:
 • sekcje 2.2, 2.3 i 2.7 - do 31 grudnia 2023 r.
 • sekcje 2.1 i 2.4 - do 30 czerwca 2024 r.
 • sekcje 2.5, 2.6 i 2.8 - do 31 grudnia 2025 r.
 

Strona internetowa KE poświęcona Tymczasowym kryzysowym i przejściowym ramom prawnym - link.

 
 
 
Polskie programy pomocowe:
 

W przypadku zgłaszania do Prezesa UOKiK projektu programu pomocowego przygotowanego w oparciu o Tymczasowe kryzysowe ramy prawne w celu dokonania notyfikacji Komisji Europejskiej, prosimy o przekazywanie - poza projektem programu i jego ew. załącznikami - wypełnionego formularza notyfikacyjnego.

 
 
Polskie programy pomocowe - decyzje Komisji Europejskiej w sprawach polskich:
 
 
Postępowania trwające przed Komisją Europejską:
 
 • SA.109581(2023/PN) – TCTF: Pomoc publiczna na realizację projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto (prenotyfikacja - 5.10.2023 r.)
 
 

Do góry