Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

Uwaga! To jest strona archiwalna UOKiK. Aktualna strona znajduje się pod adresem: uokik.gov.pl

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Edukacja > Edukacja - Konsumenci > konsument.edu.pl

konsument.edu.pl

Zgłoś szkołę do projektu!
Zgłoś szkołę do projektu!

Kupujesz w sieci? Jak możesz uchronić się przed pułapkami oszustów lub nieuczciwych sprzedawców?

Uczysz w szkole? Prowadzisz zajęcia dla młodzieży? Jesteś rodzicem lub opiekunem? Jak nowocześnie edukować?

Skorzystaj z naszego interaktywnego, bezpłatnego serwisu konsument.edu.pl o prawach konsumenta w internecie.

To symulator portalu społecznościowego, w którym czeka na Ciebie 10 zdarzeń-pułapek realnie spotykanych w sieci: oszustwo zakupowe, wyłudzenie kodu BLIK, pułapka na subskrybenta, piramida finansowa, fałszywa zbiórka charytatywna.

Doświadczysz trików cyberoszustów, porozmawiasz z chatbotem, obejrzysz reklamę, wejdziesz na stronę sprzedawcy, kupisz towar lub usługę, a potem… poznasz skutki tej decyzji. Wszystko to stanie się w bezpiecznej przestrzeni, bez realnych konsekwencji. Dowiesz się też, gdzie zwrócić się po pomoc.

Nauczycielu! Edukatorze! Mamy dla Ciebie specjalne menu i 10 scenariuszy lekcji, których tematyka wpisuje się w podstawę programową szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas podstawówki.

Portal konsument.edu.pl powstał we współpracy z Fundacją ProPublika.

Pełne okno filmu: https://www.youtube.com/watch?v=v=ejhUimWV848

 

  Drukuj pytanie
 1. Rozwiń odpowiedź Nagrody

  Wyróżnienie Rady Edukacji Finansowej oraz nominacja do nagrody Consumer Education Awards 2022 dla portalu edukacyjnego konsument.edu.plKonsument.edu.pl otrzymał wyróżnienie Rady Edukacji Finansowej, która doceniła jego wpływ na rozwój kompetencji finansowych polskiego społeczeństwa. Portal konsument.edu.pl zdobył także uznanie Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (International Consumer Protection and Enforcement Network – ICPEN). Został nominowany do nagrody Consumer Education Awards 2022 w obszarze edukacji konsumenckiej w kategorii „Equality and Inclusion”. ICPEN to organizacja zrzeszająca organy ochrony konsumentów z 72 państw świata.

   

 2. Drukuj pytanie
 3. Rozwiń odpowiedź Opinie

  Opinie o symulatorze
  Opinie uczestników Konferencji Aktywna Tablica 2021 zorganizowanej 2 czerwca 2022 r. przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli - WOM w Katowicach

  Pełne okno filmu: https://vimeo.com/528834025

  Opinia Jolanty Okuniewskiej, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie, Honorowego Profesora Oświaty, finalistki wielu prestiżowych nagród polskich i międzynarodowych, m.in. Nauczyciel Roku czy Global Teacher Prize, która w swojej pracy z uczniami wykorzystuje nowe technologie:

  - Bardzo polecam pracę na tej platformie.

 4. Drukuj pytanie
 5. Rozwiń odpowiedź Zgłoś szkołę do projektu!

  Chcesz zorganizować w szkole ponadpodstawowej bezpłatne zajęcia na temat bezpiecznych zakupów i finansów w sieci z wykorzystaniem symulatora konsument.edu.pl? Dołącz do naszego projektu „Młodzież z prawem na cz@sie”!

  Zapewniamy ekspertów konsumenckich i opiekę merytoryczną dla nauczycieli – od specjalnych warsztatów wprowadzających, po gotowe scenariusze z kartami pracy.

  Projekt trwa do końca 2023 r. i obejmie ponad 120 szkół w całej Polsce. Rekrutację prowadzimy poprzez formularz na stronie Fundacji LexCultura.

  Chcesz samodzielnie poprowadzić zajęcia na ten temat? Zachęcamy do pobrania i wykorzystania materiałów:

  Klasy 1-2 szkół ponadpodstawowych

  Klasy 3+ szkół ponadpodstawowych

  Projekt „Młodzież z prawem na cz@sie” realizowany jest przez Fundację LexCultura ze środków UOKiK.

 6. Drukuj pytanie
 7. Rozwiń odpowiedź Włącz się!

  Szukasz pomysłu na przeprowadzenie zajęć? Realizujesz projekty edukacyjne? Chcesz edukować nowocześnie i angażująco? Prawa konsumenta, cyberbezpieczeństwo, finanse, ochrona danych osobowych – zachęcamy do bezpłatnego skorzystania z symulatora konsument.edu.pl według swoich potrzeb edukacyjnych.

  Zapraszamy też instytucje, organizacje społeczne i pozarządowe, media do włączenia się w promocję portalu konsument.edu.pl – na stronach internetowych, w social mediach oraz na innych nośnikach.

  Wspólnie możemy więcej!

  Materiały do pobrania:

  Pobierz paczkę z kompletem materiałów >>>

 8. Drukuj pytanie
 9. Rozwiń odpowiedź Komunikaty prasowe

 10. Drukuj pytanie
 11. Rozwiń odpowiedź Kontakt

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
  Departament Komunikacji
  tel. 22 55 60 246
  e-mail: [SCODE]ZGtAdW9raWsuZ292LnBs[ECODE]

Do góry