Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Współpraca międzynarodowa
Współpraca międzynarodowa
Do kompetencji Prezesa UOKiK należy współpraca z międzynarodowymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się ochroną konkurencji i konsumentów oraz realizacja zobowiązań międzynarodowych Polski w tych dziedzinach. Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, Polska uczestniczy we wspólnotowym procesie decyzyjnym oraz realizuje ścisłą współpracę z instytucjami unijnymi oraz innymi państwami UE.
Za kontakty z zagranicą odpowiada Biuro Współpracy Międzynarodowej
[SCODE]YndtQHVva2lrLmdvdi5wbA==[ECODE]
OBSZARY DZIAŁAŃ UOKiK
POZIOM UNIJNY
W ramach unijnego procesu decyzyjnego, UOKiK bierze udział w pracach Rady UE, jej organów przygotowawczych i grup roboczych, w tym ds. konkurencji, ds. ochrony konsumentów i informacji, czy ds. harmonizacji technicznej. Urząd współpracuje z Komisją Europejską, w szczególności z Dyrekcjami Generalnymi ds. Konkurencji, ds. Sprawiedliwości i Konsumentów, ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów oraz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Ponadto UOKiK współpracuje z Parlamentem Europejskim i innymi instytucjami UE.
Na podstawie przyjętego prawa i odpowiednich procedur, Komisja Europejska i krajowe organy ochrony konkurencji i konsumentów wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej współpracują ze sobą poprzez informowanie się o nowych przypadkach nadużyć przepisów prawa jak i przez wymianę informacji, dokumentów i doświadczeń z prowadzenia postępowań. Służy temu Europejska Sieć Konkurencji (ECN), oraz Europejska Sieć Ochrony Konsumentów (CPC). Więcej o tych i innych europejskich strukturach można przeczytać poniżej.
- Europejska Sieć Konkurencji (ang. European Competition Network – ECN)
- Europejskie Organy ds. Konkurencji (ang. European Competition Authorities – ECA)
- Europejska Sieć Ochrony Konsumentów (ang. Consumer Protection Cooperation Network – CPC)
- Sieć Polityki Konsumenckiej (ang. Consumer Policy Network - CPN)
POZIOM GLOBALNY
Na poziomie globalnym UOKiK aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z ochroną konsumentów i konkurencji, takich organizacji jak:
- Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organization for Economic Co-operation and Development - OECD)
- Międzynarodowa Sieć Konkurencji (ang. International Competition Network – ICN)
- Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (ang. United Nations Conference on Trade and Development – UNCTAD)
- Międzynarodowa Sieć Ochrony Konsumentów (ang. International Consumer Protection and Enforcement Network – ICPEN)
WSPÓŁPRACA DWUSTRONNA
Ważnym obszarem współpracy z zagranicą jest rozwijanie przez UOKiK bezpośrednich kontaktów ze swoimi odpowiednikami z krajów będących partnerami Polski − zarówno w UE, jak i poza nią. Urząd prowadzi stałą wymianę informacji i doświadczeń, przygotowując opracowania dotyczące konkretnych zagadnień oraz prowadząc projekty lub organizując seminaria i wizyty studyjne.
Wyszukiwarka
Konsumencie, masz problem?
-
Kontakt
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
pl. Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
tel. 22 55 60 800
[SCODE]dW9raWtAdW9raWsuZ292LnBs[ECODE]
Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP -
Porady dla konsumentów
- Infolinia Konsumencka, tel. 801 440 220 oraz 222 66 76 76 czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 18:00, opłata wg taryfy operatora.
- [SCODE]cG9yYWR5QGRsYWtvbnN1bWVudG93LnBs[ECODE]
- Rzecznicy konsumentów
- Europejskie Centrum Konsumenckie