Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

Uwaga! To jest strona archiwalna UOKiK. Aktualna strona znajduje się pod adresem: uokik.gov.pl

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Współpraca międzynarodowa

Współpraca międzynarodowa

Do kompetencji Prezesa UOKiK należy współpraca z międzynarodowymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się ochroną konkurencji i konsumentów oraz realizacja zobowiązań międzynarodowych Polski w tych dziedzinach. Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, Polska uczestniczy we wspólnotowym procesie decyzyjnym oraz realizuje ścisłą współpracę z instytucjami unijnymi oraz innymi państwami UE.

Za kontakty z zagranicą odpowiada Biuro Współpracy Międzynarodowej
[SCODE]YndtQHVva2lrLmdvdi5wbA==[ECODE]

 


OBSZARY DZIAŁAŃ UOKiK

 

POZIOM UNIJNY

 W ramach unijnego procesu decyzyjnego, UOKiK bierze udział w pracach Rady UE, jej organów przygotowawczych i grup roboczych, w tym ds. konkurencji, ds. ochrony konsumentów i informacji, czy ds. harmonizacji technicznej. Urząd współpracuje z Komisją Europejską, w szczególności z Dyrekcjami Generalnymi ds. Konkurencji, ds. Sprawiedliwości i Konsumentów, ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów oraz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Ponadto UOKiK współpracuje z Parlamentem Europejskim i innymi instytucjami UE.

Na podstawie przyjętego prawa i odpowiednich procedur, Komisja Europejska i krajowe organy ochrony konkurencji i konsumentów wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej współpracują ze sobą poprzez informowanie się o nowych przypadkach nadużyć przepisów prawa jak i przez wymianę informacji, dokumentów i doświadczeń z prowadzenia postępowań. Służy temu Europejska Sieć Konkurencji (ECN), oraz Europejska Sieć Ochrony Konsumentów (CPC). Więcej o tych i innych europejskich strukturach można przeczytać poniżej.

 

POZIOM GLOBALNY

Na poziomie globalnym UOKiK aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z ochroną konsumentów i konkurencji, takich organizacji jak:

 

WSPÓŁPRACA DWUSTRONNA

Ważnym obszarem współpracy z zagranicą jest rozwijanie przez UOKiK bezpośrednich kontaktów ze swoimi odpowiednikami z krajów będących partnerami Polski − zarówno w UE, jak i poza nią. Urząd prowadzi stałą wymianę informacji i doświadczeń, przygotowując opracowania dotyczące konkretnych zagadnień oraz prowadząc projekty lub organizując seminaria i wizyty studyjne.

Do góry