Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

Uwaga! To jest strona archiwalna UOKiK. Aktualna strona znajduje się pod adresem: uokik.gov.pl

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Pomoc publiczna > Informacje dodatkowe > COVID-19 a pomoc publiczna

COVID-19 a pomoc publiczna

W świetle poprawy sytuacji w zakresie kryzysu sanitarnego w Europie oraz stopniowego znoszenia związanych z nim środków ograniczających, Komisja Europejska, zgodnie z oświadczeniem z dnia 12 maja 2022 r., nie przedłużyła obowiązywania Komunikatu Komisji - Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (dalej: Komunikat Komisji) poza dotychczasową datę obowiązywania, tj. 30 czerwca 2022 r. UWAGA:  jest to data obowiązywania dla większości określonych w Komunikacie Komisji instrumentów, z wyjątkiem określonego w:

- sekcji 3.13 Wsparcia na inwestycje na rzecz trwałej odbudowy oraz

- sekcji 3.14 Wsparcia wypłacalności,

które może zostać przyznane nie później niż do dnia 31 grudnia 2023 r. (na podstawie sekcji 3.13 i 3.14 Komunikatu Komisji nie zatwierdzono jednak żadnych polskich antycovidowych środków pomocowych).

Informacja dotycząca obowiązywania Komunikatu Komisji znajduje się na stronie Komisji Europejskiej pod następującym adresem:

https://competition-policy.ec.europa.eu/state-aid/coronavirus/temporary-framework_en.

 

Poniżej znajdują się informacje na temat wszystkich programów pomocowych notyfikowanych Komisji Europejskiej, decyzje KE zatwierdzające pomoc, akty prawne oraz wyjaśnienia związane z pomocą publiczną udzielaną przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku COVID-19.

 

Strona Komisji Europejskiej - State aid rules and coronavirus:
https://ec.europa.eu/competition-policy/state-aid/coronavirus_en

  Drukuj pytanie
 1. Rozwiń odpowiedź Unijne akty prawne

 2. Drukuj pytanie
 3. Rozwiń odpowiedź Polskie akty prawne

 4. Drukuj pytanie
 5. Rozwiń odpowiedź Polskie programy pomocowe i pomoc indywidualna

  Poniżej przedstawiamy spis wszystkich polskich instrumentów pomocowych związanych z COVID-19, które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską zarówno na poszczególnych sekcjach Tymczasowych ram, jak i bezpośrednio na przepisach TFUE.

  Lista instrumentów pomocowych związanych z COVID-19 (stan na 8.07.2022 r.)

  Decyzje Komisji Europejskiej w sprawach polskich:

   

  Postępowania trwające przed Komisją Europejską:

  -

  Wykaz najnowszych decyzji KE we wszystkich sprawach dotyczących pomocy publicznej:
  https://ec.europa.eu/competition/elojade/isef/index.cfm?fuseaction=dsp_sa_by_date

 6. Drukuj pytanie
 7. Rozwiń odpowiedź Wyjaśnienia

 8. Drukuj pytanie
 9. Rozwiń odpowiedź Zasady kumulacji pomocy publicznej związanej z COVID-19

  Przedsiębiorco! Jeżeli korzystasz z wielu instrumentów wsparcia, np. mikropożyczki udzielanej przez powiatowe urzędy pracy, zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz ulg w zakresie należności z tytułu najmu, sprawdź zasady kumulacji. Przed złożeniem wniosku o pomoc, sprawdź, które instrumenty kumulują się ze sobą.

  Zasady kumulacji pomocy z poszczególnych sekcji Komunikatu Komisji (24.09.2021)

  Spis wszystkich polskich instrumentów pomocowych związanych z COVID-19, które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską zarówno na poszczególnych sekcjach Tymczasowych ram, jak i bezpośrednio na przepisach TFUE jest dostępny tutaj.

 10. Drukuj pytanie
 11. Rozwiń odpowiedź Sprawozdawczość

  Pomoc publiczna udzielana w związku z sytuacją wywołaną COVID-19 podlega raportowaniu jak każda inna pomoc publiczna. W celu skutecznego monitorowania dokonano nowelizacji rozporządzenia sprawozdawczego* i wprowadzono nowe kody dla ustaw i nowe kody dla przeznaczeń pomocy.

  Ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID­19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przypisano kod 2.33. 

  Nowe kody przeznaczeń pomocy przedstawia tabela:

  pomoc rekompensująca negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID­‑19, udzielana w ramach limitu 800 000 euro na przedsiębiorcę (sekcja 3.1)

  a18.1

  pomoc na projekty badawczo­‑rozwojowe związane z COVID­‑19 (sekcja 3.6)

  a18.2

  pomoc na infrastrukturę badawczą i testy związane z COVID­‑19 (sekcja 3.7)

  a18.3

  pomoc inwestycyjna na produkcję wyrobów związanych z COVID­‑19 (sekcja 3.8)

  a18.4

  pozostała pomoc kryzysowa (sekcje: 3.2, 3.3., 3.4 3.5 oraz 3.9, 3.10, 3.11)

  a18.5

  Treść rozporządzenia sprawozdawczego z nowymi kodami ustaw i przeznaczeń można znaleźć tutaj.

  W celu ułatwienia odnalezienia właściwych kodów ustaw, poniżej zamieszczamy Załącznik nr 1 w wersji ujednoliconej, uwzględniający zmiany wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy oraz sprawozdań o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych (Dz. U. z 2022 poz. 2864)

  Załącznik nr 1 do rozporządzenia sprawozdawczego w wersji ujednoliconej.


  Wskazówki w zakresie sprawozdawania pomocy zawiera również Lista instrumentów pomocowych związanych z COVID-19.

  Informujemy także, że systematycznie uzupełniamy w aplikacji SHRIMP numery programów pomocowych, aby umożliwić przesyłanie sprawozdań o udzielonej pomocy.

  *Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy oraz sprawozdań o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych (Dz. U. z 2022 poz. 2864) - zawiera instrukcję sporządzenia sprawozdania

Do góry