Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

Uwaga! To jest strona archiwalna UOKiK. Aktualna strona znajduje się pod adresem: uokik.gov.pl

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Informacje ogólne > Aktualności

Propagowanie systemów promocyjnych typu piramida - kary dla osób zarządzających

< poprzedni | następny > 19.01.2022

Propagowanie systemów promocyjnych typu piramida - kary dla osób zarządzających
  • Prezes UOKiK Tomasz Chróstny ukarał spółkę NTIM, która promowała w Polsce platformę rockwall.investments; sankcje otrzymali także członkowie jej zarządu, którzy umyślnie dopuścili do naruszeń.
  • Na rockwall.investments działał program Shield (Tarcze) będący zakazanym systemem promocyjnym typu piramida.
  • Systemy typu piramida prowadziły też Luxinvest, Quantum i Quantum International - Prezes UOKiK kazał im zwrócić konsumentom środki wpłacone na pakiety szkoleniowe.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał kolejne decyzje uderzające w twórców i promotorów systemów promocyjnych typu piramida. Polegają one na tym, że konsumenci są namawiani do wpłacania pieniędzy na projekty, które obiecują korzyści uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia do systemu nowych osób. Najnowsze decyzje dotyczą 4 spółek i 2 menedżerów.


Pobierz wypowiedź Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego

- Systemy typu piramida są niezwykle szkodliwe, nieuczciwe i nielegalne. Konsumenci są kuszeni wizją wysokich zysków, ale w efekcie tracą zainwestowane pieniądze. Zarabiają natomiast twórcy i propagatorzy piramidy. Nie zamierzamy tego tolerować. Nieuczciwe praktyki muszą przestać się opłacać zarówno przedsiębiorcom organizującym i prowadzącym tego typu „projekty”, jak i tym, którzy je promują i namawiają do wpłacania pieniędzy. Po raz pierwszy ukarałem też członków zarządu firmy odpowiedzialnych za promowanie systemów typu piramida i wprowadzanie konsumentów w błąd – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

NTIM – kary dla spółki i osób zarządzających

Spółka NTIM z Wrocławia promowała w Polsce program Shields (Tarcze) dostępny na platformie rockwall.investments. Służyła ona do oferowania „projektów” powiązanych z kopaniem kryptowalut. Program Shields umożliwiał budowanie własnej struktury dystrybucyjnej. Wpłaty wynosiły w zależności od rodzaju Tarczy od 10 USD do 100 USD. Po „zamknięciu” Tarczy, czyli wykupieniu jej przez określoną liczbę zaproszonych osób, twórcy platformy obiecywali zarobek w wysokości 20-krotności wpłaconej sumy. Oprócz tego każdy użytkownik miał dostawał 8 proc. kwoty zainwestowanej przez osoby bezpośrednio polecone.

- Nie ma wątpliwości, że był to system typu piramida, którego promowanie jest nieuczciwą praktyką naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Drugi zarzut wobec NTIM dotyczył wprowadzania w błąd, że platformą zarządzają Polacy. Miało to wzbudzić zaufanie konsumentów. Gdyby wiedzieli, że prawdziwy właściciel ma siedzibę na egzotycznej wyspie, na pewno solidniej przemyśleliby sprawę inwestowania pieniędzy i ewentualnych problemów z dochodzeniem roszczeń – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Właścicielem platformy rockwall.investments najpierw była spółka Rockwall Ltd. z siedzibą na Wyspach Marshalla, a następnie do 9 sierpnia 2019 r. – czyli daty zaniechania nieuczciwych praktyk przez NTIM – Perfect Lion Solution Ltd. w Charlestown (Saint Kitts i Nevis). Firma NTIM wykonywała dla nich usługi informatyczne i marketingowe. Członkowie jej zarządu przedstawiali się jako CEO (ang. Chief Executive Officer, pol. dyrektor generalny/zarządzający) firmy Rockwall Investments. Polscy internauci mogli przeczytać np. takie informacje: „Poznajcie CEO Rockwall Investments. Za firmą Rockwall Investments stoją dwie osoby – Wiktor i Rafał. Pasjonaci nowych technologii, którzy od 3 lat wspólnie szukali możliwości zarobkowych, a teraz tworzą wspólny biznes”; „Rockwall Investments – jest to polska firma (…) o międzynarodowym zasięgu, dzięki której możemy mieć pasywne dochody inwestując w nowe technologie jakimi są kryptowaluty”.

Prezes UOKiK po raz pierwszy w przypadku systemu promocyjnego typu piramida ukarał nie tylko przedsiębiorcę, ale także osoby zarządzające spółką, które umyślnie dopuściły do naruszeń wobec konsumentów. Zgodnie z sentencją decyzji kary o łącznej wysokości ponad 270 tys. zł zostały nałożone na:

  • „NTIM Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu” – 92 296 zł;
  • „Rafała Artura Krakowiaka – członka zarządu NTIM Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu” – 90 000 zł;
  • „Wiktora Piotra Zajączkowskiego – Prezesa zarządu NTIM Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu w okresie od 3 czerwca 2017 roku do 24 kwietnia 2020 roku” - 90 000 zł.

Luxinvest, Quantum i Quantum International – zwrot wpłat konsumentom

Prezes UOKiK wydał także 3 decyzje wobec spółek Luxinvest z siedzibą w Krakowie, Quantum z siedzibą w Nowym Sączu oraz Quantum International z siedzibą w Cheyenne (Stany Zjednoczone). Kolejno prowadziły one biznes polegający na sprzedaży pakietów szkoleniowych, z których najdroższy aktualnie kosztuje 14,3 tys. zł. Firmy obiecywały zyski uzależnione od namówienia innych osób do zakupu tych pakietów. Prezes Urzędu postawił im zarzuty promowania i prowadzenia systemów typu piramida.

- W efekcie nieuczciwych praktyk spółek Luxinvest, Quantum i Quantum International konsumenci tracili czas i pieniądze. Nakazałem wszystkim trzem firmom, aby po uprawomocnieniu się decyzji zwróciły poszkodowanym wpłacone środki. Nie stanowi to oczywiście przeszkody do dochodzenia innych roszczeń od przedsiębiorców np. z tytułu odsetek czy utraconych zysków – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Zgodnie z decyzją Quantum International musi natychmiast zaniechać zakwestionowanych praktyk (Luxinvest i Quantum zrobiły to już kilka lat temu). Wszystkie trzy spółki muszą też zawiadomić mailem lub listem poszkodowanych konsumentów o przysługującym im zwrocie pieniędzy.

To nie jedyne decyzje Prezesa UOKiK wydane w ostatnim czasie w związku w systemami typu piramida. W grudniu 2021 r. Tomasz Chróstny nałożył w sumie ok. 740 tys. zł kar na trzech „naganiaczy” - przedsiębiorców namawiających do inwestowania w systemy promocyjne typu piramida: FutureNet, FutureAdPro oraz NetLeaders.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Rzecznik Finansowy – po odrzuceniu reklamacji przez instytucję finansową

Dodatkowe informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: 22 55 60 246
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL

Tagi: ochrona konsumentów, piramida, kary, NTIM, rockwall.inwestments, Luxinvest, Quantum, Quantum International

Pliki do pobrania

 

Warto przeczytać

PZPN i Ekstraklasa zmieniają praktyki
PZPN i Ekstraklasa zmieniają praktyki

Po interwencji Prezesa UOKiK, PZPN i  Ekstraklasa SA zmieniły swoje praktyki, które mogły stanowić nadużywanie pozycji dominującej.   ...>

Autocentrum AAA Auto - dwie decyzje Prezesa UOKiK
Autocentrum AAA Auto - dwie decyzje Prezesa UOKiK

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje w sprawie AUTOCENTRUM AAA AUTO – łączna kara to ponad 72 mln zł. ...>

Tucz kontraktowy - dwie decyzje zobowiązujące
Tucz kontraktowy - dwie decyzje zobowiązujące

Po interwencji UOKiK poprawi się sytuacja producentów trzody chlewnej w systemie tuczu kontraktowego.   ...>

Nowe decyzje i postępowania Prezesa UOKiK w sprawie zatorów płatniczych
Nowe decyzje i postępowania Prezesa UOKiK w sprawie zatorów płatniczych

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył kary w łącznej kwocie prawie 8 mln zł na spółki Volkswagen Poznań i Solaris Bus & Coach za tworzenie zatorów płatniczych.   ...>

Decyzja Prezesa UOKiK - kara dla CANAL+
Decyzja Prezesa UOKiK - kara dla CANAL+

Prezes UOKiK nałożył ponad 46 mln zł kary na CANAL+ Polska oraz nakazał zwrot środków konsumentom. ...>

Wakacje.pl - decyzja Prezesa UOKiK
Wakacje.pl - decyzja Prezesa UOKiK

Prezentowane na stronie wakacje.pl ceny wielu wycieczek były nieaktualne lub niepełne – inna cena pokazywała się w wyszukiwarce, a inna po rozwinięciu szczegółów oferty.   ...>

 

  
  

Do góry